Czy spotkaliście się kiedyś z sytuacją, że było jeszcze jasno na dworze, a oświetlenie uliczne już się paliło? A może odwrotnie? Było już ciemno, a latarnie nadal nie świeciły. Jak powinno wyglądać inteligentne miasto? Takie problemy znane z życia, rozwiązywały dziś uczestnicy pilotażowej lekcji w ramach projektu “Kodujemy rzeczywistość”
Stowarzyszenie zGRAni, znalazło się wśród laureatów konkursu grantowego “Enea Akademia Talentów“. Po podpisaniu umowy, otrzymamy dofinansowanie na zakup 6 zestawów do nauki programowania. Zanim to nastąpi, musimy jeszcze troszkę poczekać. Jednak, kto chce czekać, kiedy młodzi ludzie są rządni wiedzy?
Dzięki uprzejmości dyrekcji ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Lesznie, nasze stowarzyszenie miało możliwość już teraz popracować na zestawach, które planujemy zakupić. Słuchacze rozpoczęli swoje zajęcia od podstawowego przeszkolenia BHP oraz zasadach obchodzenia się ze sprzętem. Po wprowadzeniu, przeszliśmy do tematu właściwego.
Podczas 2-godzinnych zajęć, udało nam się zaprogramować oświetlenie miejskie, które jest uzależnione od natężenia światła w otoczeniu. Latarnia była cały czas wygaszona, dopóki się nie ściemniło. Po czasie, zmodyfikowali oprogramowanie systemu oświetlenia dodając regulator, którego działanie było uzależnione od jasności otoczenia.
W drugiej części tematu, zajęliśmy się bezpieczeństwem na drodze. Stworzyliśmy system sygnalizacji świetlnej, która w odpowiedniej kolejności zapalała i gasiła odpowiednie kolory diod. Nasze inteligentne miasto stawało się coraz doskonalsze.
W ostatnich minutach Młodzi Konstruktorzy mieli czas na dowolną zabawę, podczas której zaprogramowali dzwonek, który sygnalizował dźwiękiem oraz światłem naciśnięcie przycisku.
Młodzi słuchacze byli zadowoleni z zajęć, a my wiemy, że nasz projekt spełni ich oczekiwania. Terminy kolejnych zajęć będą podane na Facebook’u oraz na naszej stronie internetowej.